wtorek, 21 lipca 2015

Makrofotografia, czyli małe jest piękne

Dzisiaj przedstawię wam poradnik jak wykonywać zdjęcia makro, tak aby cieszyły was, oraz innych widzów. Na początek co to jest makrofotografia, czyli fotografowany obiekt jest przedstawiony w oryginalnych rozmiarach lub jest znacznie powiększony. Mam nadzieję, że do tej pory jest wszystko jasne.
Pojawia się pytanie; Co mamy fotografować? Przede wszystkim małe obiekty (np, owady lub biżuterie) Ja odwołam się do owadów ponieważ większość ludzi uważa to za bardziej interesujące. Gdzie znajduje się nasze miejsce pracy? Obejrzyjcie się dookoła....OWADY SĄ WSZĘDZIE. Nawet taka mucha, która wleci do nas do domu również może zostać sfotografowana :) 
Źródło: www.fotoz.pl

Ale teraz pomyślmy, lepiej by było gdybyśmy mieli lepsze i naturalne oświetlenie, więc piwnica i strych odpadają. Najlepiej jest wybrać się na łąkę. 
Mnóstwo kolorów kwiatów oraz zasiadających na nich owadów. Jednak pamiętajmy wybierajmy się na łąkę wtedy, kiedy słońce dobrze ją oświetla. Najbardziej interesującą porą na robienie zdjęć makro to wczesny poranek późnej wiosny i lata. Dlaczego? Otóż już wyjaśniam. Wczesne poranki są zazwyczaj chłodne. Gdy znajdziemy na łące owada, będzie on mniej ruchliwy, a przez to łatwiejszy do sfotografowania. Szukajmy ich wtedy np. pod liśćmi, ale są również "poranne ptaszki" które już samym rankiem zasiadają na kwiatach :) Jeśli na łąkę przyjdziemy później, znajdziemy masę owadów, jednak będą one bardziej ruchliwe.

Na łące Jeśli chodzi o sprzęt, oprócz oczywiście aparatu będzie przydatna tuleja pozwalająca na nakładanie dodatkowego sprzętu przed obiektyw. Moim zdaniem najtańszym rozwiązaniem będą soczewki close-up inaczej zwane soczewkami Makro.
Tuleja  źródło: www.fotograficzneakccesoria.plSoczewki Cloese-Up   źródło: www.cyberfoto.pl

przykazań o makrofotografii owadów


I. Zbliżaj się do nich powoli, bez gwałtownych ruchów.

II. Nie rzucaj na nich własnego cienia (spłoszysz je).
III. Zrób kilka zdjęć aby wybrać później najciekawsze.
IV. Postaraj się, aby zdjęcie było jak najlepszej ostrości.
V. Unikaj wiatru, który ciągle będzie poruszał kwiatami.
VI. Podchodź do tego z zainteresowaniem i chęcią
VII. Cierpliwość, czyli rusztowanie makrofotografii owadów