niedziela, 16 sierpnia 2015

Dla ciekawskich - Fotografowanie ognia

Z ogniem trzeba ostrożnie. Jeśli rozpalamy go plenerze i ma służyć jako tło do sesji jakiejś modelki, należy fotografować szybko z pozytywnymi wynikami, ponieważ na pomyłki nie ma czasu. Ogień szybko się rozprzestrzenia. Zanim się nie obejrzysz będzie pod twoimi nogami. Dlatego też jeśli chcesz fotografować ogień to przestrzegaj tych rad. W innej sytuacji będziesz gdy zechcesz fotografować FIREshow.
Tu masz o wiele więcej czasu. Możesz bawić się i eksperymentować. Jednak te pokazy są bardzo widowiskowe, ale również nieprzewidywalne, nie ustawiajmy się zbyt blisko kuglarzy, dzięki temu sami będziemy bezpieczni oraz nie będziemy im przeszkadzać
Zacznij może najpierw od czasu naświetlenia. Mniej więcej jest to 1/4 do 2s. ISO w zależności od warunków oświetleniowych może się wahać w granicach 400-1000. Przysłonę najlepiej przymknąć, żeby utrzymać w polu ostrości postaci.
Jeżeli chcemy uzyskać efekt ognistych śladów i nieporuszonej sylwetki, możemy zastosować dopełnienie światłem z zewnętrznej lampy błyskowej. Ustawiamy dłuższy czas w aparacie oraz błysk na pierwszą lub druga kurtynę w zależności od tego co chcemy osiągnąć. Podczas plucia ogniem bardzo łatwo jest o przepalenie (czego przykład poniżej). Czas powinien oscylować w granicach 1/800-1/1000 nawet do 1/2000. Będziemy w stanie dzięki temu zatrzymać podmuch ognia w miejscu z dobrze widocznymi językami ognia. Przestrzegająć wszystkich porad i zasad na pewno osiągniecie wymarzone cele :)